Az alföldi ember és természet izgalmas küzdelmet vívtak, mire a futóhomokot sikerült megszelídíteni. De a kemény munkának meg lett a gyümölcse: a szőlő. Abból pedig mindenki jutalma: a bor. Köszönjük elődeink áldozatos munkáját, emeljük poharunkat, és koccintsunk a jövőre!
1960
A Kiskőrösi Állami Gazdaságban megkezdődik küzdelem a homokkal. A buckák eldózerolása, talaj kiegyenlítése után 915 hektárnyi szőlőt telepítésére kerül sor, de a munka nem áll meg.
1968
1034 hektárnyi szőlő termőre fordulása után Bócsán kézi munkával elkezdődik a szőlőfeldolgozó és bortároló építése, melynek tervezett kapacitása 33 000 hektoliter.
1972
A bócsai borászati üzemben beüzemelik az első palackozót, melynek költsége 33 millió forint. Ez akkoriban hatalmas összegnek számít. A szőlőtermelés ekkor már 1187 hektáron zajlik.
1974
Az országban először Bócsán valósul meg a svéd technológiát alkalmazó cefrehevítéses kékszőlő-felfolgozás, és új, 500-1000 hektoliteres műanyagtartályok épülnek. Megjelenik a Nemes Kadarka bor, az ikonikus táncoslány címkével, melynek éves forgalma 1 millió palack. A vállalat ekkor már 110 000 hektoliter bort értékesít.
1981
Megjelenik a piacon a fehér és vörös Dankó csemegebor, valamint a Dankó habzóbor.
1994
A privatizációval megszűnik a Kiskőrösi Állami Gazdaság, a cég ekkor kapja a Weinhouse Borászati Kft. nevet.
2003
Megújul a raktár, a pince tetőszerkezete, felújítják a vasbeton tárolókat és fejlesztik az erjesztőteret, rozsdamentes tartályok érkeznek, és elindul a hűtött erjesztés. A fejlesztés a mai napig tart.
2020
A termékeink megjelennek a nyugat-európai piacon, Anglia, Írország, Németország, Ausztria boltjainak polcain is, az export 65-70%. A tárolótér kapacitása 21 millió liter, a termelés 14 millió palack/év. A palackozó mellett folyamatos a borászati technológiák fejlesztése: új hűtőrendszer, új automata vörösbor-erjesztők, mellett pedig egy nagyobb teljesítményű szőlőprés beüzemelésére is sort kerül.
2023
Megindul a Natara borok gyártása.
2024
A tervek szerint megvalósul a csomagolóterem teljes cseréje, a vadonatúj automata gépek már 11-12000 palack/órás teljesítményre lesznek képesek. Magyarországon még nem alkalmazott rendszer épül ki, Nyugat-Európában is élenjáró műszaki tartalommal.
SZŐLÉSZET
A BORÁSZAT
A WH BORÁSZAT CSAPATA
Szabó Ferenc
ügyvezető
Tamás Albert
pincevezető
Németh Tivadar
borászati vezető
Bakura Tamás
palackozó vezető
Klestenicz Helga
logisztikai vezető
Papp Ádám
labor vezető
Polyák Sándor
borászati tanácsadó
Szabó Katalin
logisztikai vezető
Verba Hanna
minőségirányítási asszisztens
Fehér Kata
marketing vezető
Szayly Annamária
minőségirányítási vezető
A WH Borászat nem egy átlagos munkahely. az összetartás, a magas szakmai tudás és az elkötelezettség tesz minket igazi családdá, amely minden csepp borunkban érezhető.